Iran-politico / ایرانپولیتیکو چرا انتخاب "حسین امیرعبداللهیان" اسراییل را نگران کرده است؟ - ایران پولیتیکو
خبر فوری: منبع آگاه: انفجار در آسمان شهرستان نطنز ربطی به تاسیسات هسته ای ندارد شلیک موشک پدافندی در آسمان منطقه بادرود با هدف آزمایش واکنش سریع نسبت به تهاجم احتمالی شلیک و با هدایت سایت پدافندی منطقه در اسمان منفجر شده است


چرا انتخاب “حسین امیرعبداللهیان” اسراییل را نگران کرده است؟چرا انتخاب “حسین امیرعبداللهیان” اسراییل را نگران کرده است؟

به گزارش ایران پولیتیکو ، فاطمه نوروزی چگینی: نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل برای دیدار و گفت‌وگو با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا راهی واشنگتن می‌شود. مقابله با برنامه هسته‌ای ایران و تصحیح خطاها در مناسبات اسرائیل و آمریکا دو هدف این سفر اعلام شده است.او در این سفر با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. این نخستین سفر رسمی نفتالی بنت به آمریکا پس از کسب مقام نخست‌وزیری اسرائیل است. یافتن راهکاری مشترک برای مقابله با فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران یکی از اهداف اصلی سفر بنت به آمریکا است.

بنت در نشست روز یک‌شنبه دولت خود با اشاره به سفر پیش رو به واشینگتن، از ارائه طرح تازه به آمریکا سخن گفت اما توضیح بیشتری درباره آن نداد.

اما رسانه‌های اسرائیلی در مورد این طرح گفته‌اند که راهبرد پیشنهادی او مبتنی بر عدم بازگشت آمریکا به برجام است.

به نوشته تایمز اسرائیل، ماهیت طرح نفتالی بنت «مهار ایران» بدون برجام است.

همچنین به گزارش شبکه تلویزیون آی ۲۴، آقای بنت معتقد است که نظر به پیشرفت‌ قابل ملاحظه در برنامه هسته‌ای ایران، توافق هسته‌ای شش سال پیش اکنون دیگر یک موضوع بی‌ارتباط است زیرا در صورت احیای آن و رفع تحریم‌ها، منافع «بیش از حد» در اختیار ایران می‌گذارد.

مخالفت ذاتی و ساختاری اسراییل با برجام

به نظر می رسید با انتخاب حسین امیرعبداللهیان به وزارت امور خارجه و احتمال کسب رای اعتماد شاهد چنین رفتاری از جانب اسراییل باشیم. انتخاب وی این پیام را به کشورهای مختلف از جمله اسراییل مخابره کرد که ایران گویا مایل به بازگشت به برجام و نهایی سازی این مذاکرات جهت بازگشت آمریکا به برجام و انجام تعهدات هسته ای است که ایران آنها را به عنوان عمل متقابل در برابر خروج آمریکا انجام داده بنابراین طبیعی است که در این مقطع اسراییل احساس خطر کرده و بخواهد واشنگتن را برای عدم بازگشت به برجام تحت فشار بگذارد.

البته ما همه می دانیم که اسراییل و عربستان سعودی از مخالفین سرسخت برجام از همان روزهای اول بودند. تا زمانی که این مذاکرات به دلیل کنار رفتن دولت آقای روحانی و تمام شدن مدت وی و انتخاب دولت جدید معلق شد طبیعی است که اسراییل هم در این زمینه سروصدایی نداشت. بنابراین باید بتوانیم با این تغییر و انتخاب حسین امیرعبداللهیان رابطه معنا داری بین این انتخاب و احتمال رویکرد دولت برای بازگشت به برجام پیدا کنیم.

مخالفت اسراییل با برجام یک مخالفت ذاتی و ساختاری است و هرگز متوقف نشده ، هر زمان اسراییل ببیند که ما به سمت برجام در حال حرکت هستیم طبیعی است که این تلاش ها بیشتر و بیشتر شود و آثارش را باید ببینیم بنابراین دولت ایران با توجه به جمیع جهات به سمت برجام حرکت می کند و این مذاکرات را از سر خواهد گرفت.

برای اینکه از برهان خلف استفاده کنیم اگر به جای اقای امیرعبداللهیان اقای جلیلی انتخاب شده بود شرایط در اسراییل و آمریکا به گونه ای دیگر بود و همه می دانند که وی هیچ ارادتی به سند برجام ندارد در حالی که اقای امیرعبداللهیان به هر حال همکار اقای ظریف و اشنا به این فضا و دارای تجربه بین المللی است و از رویکردهای اعتدالی خوبی برخوردار است و از همه مهم تر اینکه با انتخاب وی شانس بهبود در روابط ایران با کشورهای منطقه از جمله سعودی بالا خواهد رفت.

همه اینها را اگر کنار هم بگذاریم متوجه خواهیم شد که چرا اسراییل نگران این انتخاب و آثار و عواقب آن است و همزمان با این انتخاب تلاش ها یش را برای اعمال فشار بیشتر و وضع تحریم های جدید افزایش خواهد داد.نویسنده:001/     تاریخ: چهارشنبه, ۳ شهریور , ۰۰/     دسته بندی ها: سیاسی - یادداشت
دیدگاههااینجا کلید کنید و به کانال تلگرام ما بپیوندید

درسترسی آسان به خبرها،گزارش ها و تحلیل