Iran-politico / ایرانپولیتیکو ماجرای آزادسازی واردات خودرو به کجا رسید؟ - ایران پولیتیکو
خبر فوری: منبع آگاه: انفجار در آسمان شهرستان نطنز ربطی به تاسیسات هسته ای ندارد شلیک موشک پدافندی در آسمان منطقه بادرود با هدف آزمایش واکنش سریع نسبت به تهاجم احتمالی شلیک و با هدایت سایت پدافندی منطقه در اسمان منفجر شده است


ماجرای آزادسازی واردات خودرو به کجا رسید؟ماجرای آزادسازی واردات خودرو به کجا رسید؟

به گزارش ایران پولیتیکو،  در هفته‌ای که گذشت، مصوبه مجلس در مورد آزادسازی واردات خودرو‌های خارجی پس از ۳ سال توقف، شوکی بزرگی به بازار خودرو وارد کرد. قیمت بسیاری از خودرو‌های خارجی موجود در بازار، به سرعت و به میزانی کم سابقه افت پیدا کرد و این در حالی بود که تقریباً همه فروشنده بودند و خریداران، به انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها نشسته بودند. با این همه، شورای نگهبان مصوبه را به مجلس عودت داد و ترمز کاهش قیمت‌ها کشیده شد. ظاهراً دلیل عودت مصوبه، به «بحران ارزی» ایران و ارزبر بودن واردات خودرو بر می‌گردد.

آزادسازی واردات خودرو که هفته پیش قطعی به نظر می‌رسید، حالا دوباره به مجلس عودت داده شده است. شورای نگهبان، این مصوبه را برای رفع دو ابهام آن به مجلس برگردانده و البته با توجه به مخالفت ها، هنوز مشخص نیست عودت این مصوبه به معنی منتفی شدن واردات خودرو به طور کلی است و یا اینکه با رفع ایردات شورای نگهبان، هنوز هم شانسی برای واردات خودرو وجود دارد.

ظاهراً ایرادات شورای نگهبان دو مورد اساسی را شامل می‌شود: شیوه واردات خودرو «بدون انتقال ارز» و عدم شفافیت ارائه خدمات پس از فروش به خودرو‌های خارجی وارد شده به ایران. به عبارت ساده، باز هم همه چیز به «بحران ارزی» ایران بر می‌گردد.

بر اساس مصوبه مجلس، واردات خودرو نباید برای کشور تعهد ارزی ایجاد کند. با این همه، این پرسش ایجاد می‌شود که ارز مورد نیاز برای خرید خودروی خارجی، چگونه تامین خواهد شد؟ واردات در برابر صادرات، یکی از راه حل‌ها است، اما به نظر می‌رسد مصوبه مجلس در این مورد شفافیت کافی ندارد.

از آن سو، خدمات پس از فروش هم مستلزم خرید قطعات مصرفی از تولیدکننده خارجی است که باز هم نیازمند مبادلات تجاری است و ارز نیاز دارد. به این ترتیب، به نظر می‌رسد تا بحران ارزی و بحران در روابط خارجی ایران حل نشده باشد، نه فقط واردات خودرو‌های خارجی ناممکن است، که واردات در مقابل صادرات هم غیرعملی به نظر می‌رسد.

آیا آزادسازی موقت قیمت خودرو می‌تواند صنعت خودرو را از رکود خارج کند؟

همزمان، فرهاد بهنیا، سخنگوی انجمن قطعه سازان، پیشنهاد کرده که قیمت گذاری دستوری خودرو‌های تولید داخل، دست کم برای یک بازه ۶ ماهه، به صورت موقت و آزمایشی متوقف شود. به گفته این چهره صنفی، از آنجا که حدود ۱۴۰ هزار دستگاه خودروی ناقص در انبار خودروسازان موجود است و کمبود قطعه (به دلیل زیان انباشته و در هم تنیده خودروسازان و قطعه سازان) مانع از تکمیل این خودرو‌ها است، خودروسازان باید افزایش تولید داشته باشند. این، اما در حالی است که افزایش تولیدی که نخواهد دوباره به زیان انباشه خودروسازان بیفزاید، تنها از رهگذر آزادسازی قیمت‌ها مقدور خواهد بود.

در ادامه فهرست قیمت برخی از خودرو‌های داخلی و خارجی در بازار ایران را در پایان هفته منتهی به ۲ مهر را مشاهده می‌کنید:

 

پارسینهنویسنده:001/     تاریخ: جمعه, ۲ مهر , ۰۰/     دسته بندی ها: اخبار منتخب - اقتصادی - خبر یک
دیدگاههااینجا کلید کنید و به کانال تلگرام ما بپیوندید

درسترسی آسان به خبرها،گزارش ها و تحلیل