Iran-politico / ایرانپولیتیکو حذف کامل ارز ۴۲۰۰ تومانی فعلا از دستور کار خارج شد+حواشی - ایران پولیتیکو
خبر فوری: منبع آگاه: انفجار در آسمان شهرستان نطنز ربطی به تاسیسات هسته ای ندارد شلیک موشک پدافندی در آسمان منطقه بادرود با هدف آزمایش واکنش سریع نسبت به تهاجم احتمالی شلیک و با هدایت سایت پدافندی منطقه در اسمان منفجر شده است


حذف کامل ارز ۴۲۰۰ تومانی فعلا از دستور کار خارج شد+حواشیحذف کامل ارز ۴۲۰۰ تومانی فعلا از دستور کار خارج شد+حواشی

به گزارش ایران پولیتیکو ؛  قطعا یک روزی باید با ارز رانتی ۴۲۰۰ تومانی خداحافظی کرد؛ اما آن روز، قطعا این روزها، هفته‌ها و ماه‌های آینده نیست و نباید باشد.

اوضاع معیشتی مردم اصلا حال و روز خوشی ندارد و تورم افسار گسیخته، سفر‌ه‌ها را کوچک و کوچک‌تر کرده است. در این شرایط، اوضاع اقتصادی مردم آنقدر خراب است که رئیس جمهور، تورم را خط قرمز دولت سیزدهم اعلام کرده است.

حذف کامل ارز ۴۲۰۰ تومانی در شرایطی فعلی، قطعا شوک آور خواهد بود و سفر‌ه‌های مردم را نه بزرگتر بلکه کوچک‌تر خواهد کرد. برهمین اساس، به سران قوا که در حال تصمیم گیری درباره حذف یا ادامه ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند، پیشنهاد می‌شود از هر گونه اقدام شتاب زده و شوک آور به بازار جدا خودداری کند، وگرنه عواقب غیرمنتظره و وحشتناکی در انتظار خواهد بود.

اینکه برخی‌ها فکر می‌کنند با حذف ناگهانی و کامل ارز ۴۲۰۰ تومانی «قهرمان داستان» خواهند شد، کاملا اشتباه فکر می‌کنند. بهترین تصمیم درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی با کمترین عواقب، حذف تدریجی و کاملا هوشمندانه و مدیریت شده است.

البته از ستاد هماهنگی اقتصادی دولت خبر می‌رسد که براساس تازه‌ترین تصمیمات، حذف تدریجی و نه کامل ارز ۴۲۰۰ تومانی در دستور کار قرار دارد و یکی از جدی‌ترین گزینه‌هاست؛ اگرچه چندین سناریوی دیگر هم روی میز است.

در همین حال، مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم از احتمال گنجاندن پرداخت یارانه مستقیم ارزی به مردم در لایحه بودجه سال آینده کل کشور (تغییر شکل نحوه پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالا‌های اساسی) خبر داده و گفته است: امیدواریم بتوانیم آن را به بودجه سال آینده برسانیم تا بالاخره مردم اثرش را ببینند، چون کسانی که مصرف کننده اند رسما اعلام می‌کنند که کمکی به آنان نمی‌کند و بخشی از آن وارد بازار دلالی می‌شود.

براساس آمار‌های رسمی، در نیمه اول امسال حدود ۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالا‌های اساسی و دارو تخصیص یافته است.

اگرچه روزگاری هزاران قلم کالا، مشمول ارز رانتی ۴۲۰۰ تومانی می‌شدند، ولی در سه سال اخیر این تعداد ابتدا به صد‌ها قلم کالا و در ادامه به ده‌ها قلم کالا کاهش یافت تا اینکه در حال حاضر تعداد اقلامی که ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند، کمتر از انگشتان دو دست است.

پارسینهنویسنده:001/     تاریخ: یکشنبه, ۹ آبان , ۰۰/     دسته بندی ها: اقتصادی - خبر یک
دیدگاههااینجا کلید کنید و به کانال تلگرام ما بپیوندید

درسترسی آسان به خبرها،گزارش ها و تحلیل