Iran-politico / ایرانپولیتیکو تبلیغات گسترده برند کره‌ای توسط یک تولیدکننده داخلی - ایران پولیتیکو
خبر فوری: منبع آگاه: انفجار در آسمان شهرستان نطنز ربطی به تاسیسات هسته ای ندارد شلیک موشک پدافندی در آسمان منطقه بادرود با هدف آزمایش واکنش سریع نسبت به تهاجم احتمالی شلیک و با هدایت سایت پدافندی منطقه در اسمان منفجر شده است


تبلیغات گسترده برند کره‌ای توسط یک تولیدکننده داخلیتبلیغات گسترده برند کره‌ای توسط یک تولیدکننده داخلی

به گزارش ایران پولیتیکو ؛  حمایت از تولید داخلی و ملی لوازم و ابعاد زیادی دارد، یکی از مهمترین ضرورت‌های حمایت از کالای تولید داخلی، حمایت مردم از خرید کالای ایرانی است، مساله‌ای که به دلیل فرهنگ قدیمی غلطی که متاسفانه از گذشته‌های دور در عموم مردم نهادینه شده و برند خارجی را به ایرانی ترجیح می‌دهند، به یکی از چالش‌های اصلی در توسعه تولید ملی تبدیل شده است.

مقام معظم رهبری هم که طی سال‌های متمادی گذشته حمایت از تولید ملی و داخلی را در راس شعار‌ها و سیاست‌های حمایتی خود قرار داده اند، تقریبا در اکثر سخنرانی‌های مرتبط با تولید ملی بر افتخار ایرانی‌ها به خرید کالای ایرانی تاکید کردند و اینکه مردم به سمت برند خارجی بروند را مذموم دانسته اند.

ایشان به عنوان نمونه در تاریخ  ۱۳۹۴/۰۲/۰۹ فرمودند:  مصرف‌کننده‌ی باانصاف، مصرف‌کننده‌ی باوجدان هم میتواند همین‌جور به تولید کشور کمک کند؛ دنبال اسم و رسم نروند، دنبال بِرَند نروند – این حرفی که حالا مرتّب تکرار میکنند: بِرَند، بِرَند – دنبال مارک نروند؛ دنبال مصلحت بروند. مصلحت کشور، مصرف تولید داخلی است، کمک به کارگر ایرانی است. بعضی‌ها هستند حتّی حاضرند به نفع کارگر هم شعار بدهند، رگ گردن را هم درشت کنند و شعار بدهند، امّا در عمل به کارگر ایرانی لگد بزنند.  

حضرت آیت الله خامنه‌ای در همین باره اقدامی که برخی تولیدکنندگان ایرانی برای فروش رفتن کالای خود مارک خارجی بر آن نصب می‌کنند را تقبیح می‌کنند و می‌فرمایند: این افتخار نیست؛ این تفاخر غلطی است که ما مارک‌های خارجی را در پوشاکمان، در وسائل منزلمان، در مبلمانمان، در امور روزمره‌مان، در خوراکی‌هامان ترجیح بدهیم به مارک‌های داخلی؛ در حالی که تولید داخلی در خیلی از موارد بسیار بهتر است. من شنیدم پوشاک داخلی را که در بعضی از شهرستان‌ها تولید میشود، میبرند مارک خارجی میزنند، برمیگردانند! اگر همین جا بفروشند، ممکن است خریدار ایرانی رغبت نکند؛ اما، چون مارک فرانسوی دارد، خریدار ایرانی همان لباس را، همان کت و شلوار را، همان دوخت را انتخاب میکند؛ این غلط است.   (۱۳۹۱/۰۱/۰۱)

ایشان حتی اقدام برخی شرکت‌های خارجی در ایران در مقطعی که به واسطه گسترش حمایت ایرانی‌ها از کالای ایرانی، بر روی کالای خارجی مارک ایرانی می‌زدند را مطلوب ارزیابی کردند و گفتند: همین حالا با همین تبلیغاتی که تا یک حدودی انجام گرفته، بعضی از فروشنده‌ها کالای خارجی خودشان را به‌عنوان کالای داخلی به مشتری میفروشند! این را ما خبر داریم -بنده اطّلاع دارم، به من گزارش شده- یعنی طرف میرود یک جنسی را [از فروشنده]میخواهد، او خارجی‌اش را دارد و، چون میداند که مشتری کالای داخلی لازم دارد، بدروغ به او میگوید این کالا داخلی است! این خیلی چیز مطلوبی است. البتّه دروغ چیز بدی است؛ امّا این خیلی خوب است که فروشنده مجبور بشود برای فروش کالای خودش بگوید این داخلی است؛ این فرهنگ باید گسترش پیدا کند. (۱۳۹۷/۰۳/۲۰) 

مساله حمایت از برند ایرانی تنها مساله حمایت مردم نیست، بلکه متاسفانه برخی تولیدکنندگان داخلی هم که باید در خط مقدم حمایت از برند ایرانی باشند، بعضا در این موضوع خودشان چالش زا شده اند و برای اینکه کالای خود را بفروشند، یا خدای نکرده با قیمت بالاتری به مصرف کننده عرضه کنند، بر روی کالای تولید داخل مارک خارجی نصب می‌کنند. این در حالی است که تولید کننده باید اولین مبلغ مارک و برند ایرانی باشد.

اخیراً در خبر‌ها آمده بود که برخی تولیدکنندگان لوازم خانگی در راستای حمایت از تولید داخل و ممنوعیت واردات محصولات کره‌ای نامه‌ای به مقام معظم رهبری نوشتند و ایشان هم به درستی بر ممنوعیت این واردات تاکید کردند. ولی متاسفانه شاهدیم که یکی از همین شرکت‌های تولید کننده لوازم خانگی در برخی محصولات خود توصیه اکید رهبری در خصوص حمایت از برند ایرانی و تقبیح برند خارجی را رعایت نکرده و بر محصولات ایرانی خود مارک کره‌ای (دوو) نصب می‌کند و به نوعی خودش مبلغ برند کره جنوبی شده است که تبلیغات خیابانی این شرکت هم در سطح شهر به وضوح نمایان است.

فعالان حوزه لوازم خانگی معتقدند، حتی اگر نوع محصول تولیدی که برند دوو بر آن نصب می‌شود با دیگر مشابه ایرانی آن تفاوت داشته باشد که ظاهرا تفاوتی ندارد، باز هم شایسته نیست که به جای نصب برند ایرانی بر آن یک برند شناخته شده کره‌ای و خارجی نصب کند، با این انگیزه که شاید فروش آن بیشتر بشود یا خدای نکرده گران‌تر بفروشد.

البته به نظر می‌رسد، مسئولان وزارت صمت و ارگان‌های نظارتی هم باید بر این مساله بیشتر نظارت کنند که چرا یک محصول تولید داخلی با برند و مارک شناخته شده خارجی به جای ایرانی عرضه می‌شود. فروش یک محصول داخلی با برند شناخته شده خارجی نوعی تقلب محسوب می‌شود چرا که مصرف کننده را به اشتباه می‌اندازد و در حالی که تصور می‌کند کالای خارجی خریده است، حاضر می‌شود مبلغ بالاتری هم برای خرید آن کالا بپردازد.

تبلیغات گسترده برند کره‌ای «دوو» توسط یک تولیدکننده داخلی!/ وزارت صمت به این تقلب ورود می‌کند؟
تبلیغات گسترده برند کره‌ای «دوو» توسط یک تولیدکننده داخلی!/ وزارت صمت به این تقلب ورود می‌کند؟
تبلیغات گسترده برند کره‌ای «دوو» توسط یک تولیدکننده داخلی!/ وزارت صمت به این تقلب ورود می‌کند؟
تبلیغات گسترده برند کره‌ای «دوو» توسط یک تولیدکننده داخلی!/ وزارت صمت به این تقلب ورود می‌کند؟
 تسنیمنویسنده:001/     تاریخ: شنبه, ۱۵ آبان , ۰۰/     دسته بندی ها: اخبار ویژه - اقتصادی
دیدگاههااینجا کلید کنید و به کانال تلگرام ما بپیوندید

درسترسی آسان به خبرها،گزارش ها و تحلیل